Lathe TT1092FC
2 .272,73 (excl. VAT)
2.750,00 (incl. VAT)
The TT1092 is a powerful 1100 W lathe, which is also suitable for large and long pieces thanks to its rotating head. It is equipped with a frequency inverter, which ensures that the induction motor delivers the same torque in all operating conditions.
Compare
Product information
  • Lathe with electronically adjustable speed (70-1300 rpm and 100-3400 rpm)
  • Digital display
  • Powerful 230 V/1.5 HP induction engine
  • Spindle with M33 thread
  • Easily adjustable tool support
  • The head can be rotated completely.
  • Distance between centers 1092 mm
Description
The flagship of our Comfort Line is the TT1092, a powerful 1100 W lathe, equipped with a frequency inverter for variable speed control. The RPM is displayed digitally. Its weight and cast-iron frame ensure optimum stability, and the 360° rotating head allows large items such as plates and dishes to be made. The distance between the centers is 1092 mm, which also allows you to make longer pieces, both left- and right-turning. It has an extra wide, perfectly flat and precisely polished bed. The variable speed drive ensures that the induction motor consistently delivers the same torque, regardless of operating conditions.
Additional information
Weight 175 kg
Dimensions 1550 × 460 × 520 cm
Distance between centers
1092 mm
Rotating head
Yes
Working diameter over guideway
400 mm
RPM Min-Max
Voltage
230 V
Taper of tailstock sleeve
MC 2
Thread
M33
Motor
1.5 HP
Standard equipment
Spore drive center MC 2
Live center MC 2
Face plate 150 mm
Adjustable tool rest 360 mm